Рубрики

Архів

Молочна Айова: секрети успіху (закінчення)

Як працюють молочні ферми штату Айова, що розташовується на Середньому Заході США у межиріччі найбільших річок Міссісіпі й Міссурі, ми розповіли в грудневому номері журналу. Цього разу, як і обіцяли, зупинимось на трьох китах, які тримають галузь і забезпечують її невпинний розвиток. Йдеться про університети, кооперативи й асоціації фермерів. Нагадаємо, що інформацію зібрано під час навчального туру для грузинських виробників молока в рамках проекту, що його спільно реалізують Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) й Асоціація виробників молока України.

Молочна Айова: секрети успіху

Для того, хто має хоча б загальне уявлення про світове сільське господарство, штат Айова більше асоціюється з вирощуванням кукурудзи (адже розміщується в самому центрі так званого кукурудзяного поясу США) і, відповідно, з виробництвом свинини, яловичини, курятини. Внесок штату в сукупний бідон країни трохи більше 2 млн. тонн виглядає не так вражаюче, як, приміром, Каліфорнії з її 18 млн. чи Вісконсіну з майже 14 млн. І все ж є річ, на яку варто звернути увагу і яка загалом притаманна молочній галузі США, — висока ефективність.

До економії через високі технології

У попередньому номері журналу ми провели вас маршрутом молочного туру по Литві. В цьому номері продовжуємо рухатись Прибалтикою і зупинимось в Естонії та Латвії. В Естонії українські аграрії відвідали найбільшу молочну ферму країни Vaatsa Agro, що належить молочній групі Trigon Dairy Farming.

Коли фермерство — поклик серця

В рамках агарного туру Прибалтикою представники господарств АВМ відвідали одну з успішних сімейних молочнотоварних ферм Литви, котра входить до складу молочного кооперативу Pienas LT. Візит запам’ятався особливим теплом і відкритістю власників ферми. Вітаутас та Вайде Станкявічуси зустріли українських колег у літньому будиночку родинного подвір’я, пригостили сирами власного виробництва (виявляється, ледь не кожна сільська сім’я у Литві займається сироварінням і пишається родинними рецептами) та навіяли особливий настрій мелодіями українських народних пісень.

Операція «Кооперація»

В рамках молочного туру до Прибалтики керівники низки господарств Асоціації виробників молока відвідали Литву, Латвію та Естонію. Ми розповімо, що побачили і де переймали досвід подолання молочної кризи наші аграрії. У цьому номері журналу зупинимося на Литві. Литовські виробники молока пройшли весь той шлях, який нині проходять українські. Кілька великих переробних компаній, об’єднавшись, закуповували у фермерів молоко за значно нижчими цінами порівняно з ринковими. Єдиний спосіб розв’язати собі руки молочарі вбачали в кооперації.

Кукурудзяний виклик з Ельзасу

У вересні Національна федерація виробників насіння кукурудзи та сорго Франції (FNPSMS) організувала для представників українських аграрних видань прес-тур. Мета — показати виробництво насіння кукурудзи, зокрема й силосної, і яке місце культура посідає в годівлі молочної та м’ясної великої рогатої худоби. Про це й буде розповідь: про інноваційні підходи, цікаві рішення, якість і стабільний розвиток. Та найбільше вражає те, що французький фермер з 30 гектарами землі почувається виробником насіння кукурудзи номер один в Європі.

Система добровільного доїння

Наукові розробки щодо створення автоматизованих систем доїння було розпочато наприкінці 70-х років минулого століття. Лише 15 років потому перший комерційний робот-дояр (робот) з’явився на ринку. Під кінець 2010 р. у світі вже нараховували більш ніж 17 тис. роботів. Беручи до уваги зростання популярності автоматизованого доїння і, відповідно, темпів продажу, до кінця нинішнього року їх кількість у світі становитиме 20 тис.

Молочний бізнес по-російському

Ще рік-два тому щоб побачити молочну ферму, оснащену найсучаснішим обладнанням та технікою, з роботами та автоматизованими програмами управління, потрібно було їхати до Західної Європи, США, Канади чи Ізраїлю. Нині наші погляди все частіше звернуті у бік нашого найближчого сусіда, Росії, де вже зараз є ферми, яких не побачиш у жодній країні світу.

Одне з таких господарств є в Республіці Татарстан — на стику двох континентів — Європи та Азії, і двох релігій – православ’я та мусульманства. Молочний комплекс ТОВ «СГП ім. Рахімова» — предмет гордості не лише його власників, сім’ї Рахімових, а й усієї республіки і навіть країни. Ферма насправді унікальна. Головна її особливість полягає у тому, що для великотоварного виробництва молока використовують систему добровільного доїння (VМS), а простіше сказати —доїльні роботи.

Молочний феномен Каліфорнії

Каліфорнія, де розміщується центр світової кіноіндустрії Голлівуд, є штатом-лідером з обсягів виробництва молока. У 2008 р. тут виробили 19 млн т молока і поставили нові цілі — 21 млн т молока у 2020-му. Молочна галузь штату вже давно займає першу позицію серед інших галузей сільськогосподарського виробництва. Щороку штат продає молочної продукції більш як на 4,5 млрд. доларів.

Місцеві науковці вже давно підрахували, що внесок молочної індустрії в економіку штату становить понад 63 млрд доларів і при цьому створюється 443 тисячі робочих місць. Зробивши ці підрахунки, вчені здивували не тільки себе, довівши, що молочна галузь в структурі економіки штату стоїть попереду таких відомих індустрій, як кіно та виробництво вина. Статистика свідчить, що кіноіндустрія створює активів на 35 млрд доларів і забезпечує 208 тис. робочих місць, а виноробна галузь — 59 млрд доларів та 330 тис. робочих місць відповідно.

На 16 мільйонів голландців виробляється стільки ж молока, як в усій Україні

Наприкінці весни група українських виробників та переробників молока мала нагоду відвідати Нідерланди та поглянути на молочну галузь цієї країни, так би мовити, зсередини. Такі візити є складовою українсько-голландського проекту «Інфомолоко», який реалізує в Україні компанія Friesian.

Friesian — одна з небагатьох у Європі та навіть у світі консалтингових компаній, які спеціалізуються виключно на молоці та молочній продукції — їх якості, зменшенні собівартості, мінімізації ризиків забруднення на усьому ланцюгу від виробництва до споживання. Компанія реалізує проекти в різних куточках світу: Індонезії, Китаї, Росії, Україні, на Близькому Сході, в Африці, — де фермери прагнуть виробляти більше якісного і дешевого молока. Що стосується необхідності того, щоб молоко було найдешевше і при цьому найякісніше — в цьому і виробники, і переробники одностайні. Усі вони прагнуть отримувати більше якісної дешевої сировини та ще й рівномірно впродовж року. Компанія тісно співпрацює з фермерами та переробниками і сприяє гармонізації їх взаємин.

Пошук

MilkUA.info
PigUA.info
Журнал «Прибуткове свинарство»