Рубрики

Архів

Українська яловичина: нові перспективи

Експорт яловичини залишається нереалізованою інвестиційною нішею українського агробізнесу. Щоб утілити її в життя, виробникам необхідно консолідувати зусилля та обрати прийнятну модель з виробництва цього виду м’яса. З чого починати та як стати професіональним виробником яловичини, розповідає Євген Шатохін, експерт проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку».

Недооцінений резерв

Останні два роки тему додаткового джерела прибутку для виробників молока — відгодівлю ВРХ молочних порід — активно обговорюють на різних українських заходах. Так, у листопаді минулого року під час виставки Ukrainian Food Expo відбувся перший конгрес виробників та експортерів яловичини Ukrainian Beef Congress. Тоді учасники навіть отримали бізнес-план відгодівлі бичків молочних порід та бізнес-план з організації роботи комплексу забою та первинної переробки ВРХ, розроблений у рамках спеціального проекту FAO та ЄБРР.

Філософія м’ясного бізнесу

Щороку від недоотримання доданої вартості від виробництва яловичини, яким би Україна могла досить ефективно займатись, втрачається близько 1 млрд. дол. Де лежать ці гроші і як їх повернути в кишеню українського аграрія, розмірковує економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

Пошук

MilkUA.info
PigUA.info
Журнал «Прибуткове свинарство»