Рубрики

Архів

Агро — це про майбутнє і про розвиток

Хто працює або ж дотичний до агро, сприймає цю сферу людської діяльності як дуже відповідальну, важливу і непросту справу, як виробництво, в якому задіяні сучасні машини й обладнання, широко застосовується автоматизація і цифрові технології, де потрібні не стільки фізичні зусилля, скільки гнучкий розум, де можна себе реалізувати, отримуючи гідну зарплату, задоволення і визнання.

Три молочні продукти на день

На сторінках журналу ми часто розповідаємо про наукові розробки в галузі молочного скотарства й досвід ведення молочного бізнесу у США. Не зайво й цікаво буде дізнатися дещо більше — про державні програми підтримки національних виробників та споживачів і про те, яка роль відводиться молочним продуктам у харчуванні американців.

Ближче до споживача й контролю цін через кооперацію

Сезон великого молока прийшов цьогоріч в Україну раніше звичайного — ще наприкінці січня. Так вирішили переробники і почали знижувати закупівельні ціни. Фермер отримує все менше, а споживач мусить платити так само, а за сир і масло — навіть більше. Експерти галузі вважають, що таким чином переробник перекладає свою неефективність на інших учасників ринку. Що далі? Аналізували ситуацію і шукали способи виходу зі складної ситуації учасники ініціативної групи, засідання якої відбулось 28 березня. В її роботі взяли участь виробники молока з центральних та південних областей України, представники ФАО, ЄБРР та кількох переробних компаній.

Національний день ферми—2016 на «Єкатеринославському»

Зниження собівартості молока ― один з основних чинників збереження бізнесу. Саме тому останні кілька років якість грубих кормів — основи раціону, запоруки здоров’я та продуктивності худоби — постійно в центрі уваги Асоціації виробників молока.

Нові виклики — нові рішення

Про те, яким видався для Асоціації виробників молока України (та й для молочної галузі загалом) минулий рік, на чому варто сконцентрувати увагу нині та в якому напрямку рухатись, розповідає ініціатор створення об’єднання Андрій Дикун.

У ногу з часом

Молочне тваринництво не стоїть на місці — в галузь постійно приходять нові технології. Однак у господарствах вони з’являються раніше, ніж у закладах, де готують майбутніх працівників для молочнотоварних ферм. Час вимагає пошуку шляхів до якісної професійної підготовки студентів. Одним із прикладів цього є співпраця Сумського національного аграрного університету з Асоціацією виробників молока, які разом намагаються залагодити прогалини в кадровому питанні.

ІІІ Всеукраїнський день молока

Цьогоріч його відсвяткували 16 серпня в Києві. Завдяки організаторам дійства — Асоціації виробників молока (АВМ) та соціальному проектові «Я люблю молоко» — парк «Співоче поле» на один день перетворився на справжню молочну країну. Понад 25 тисяч киян та гостей міста прийшли на фестиваль, аби підтримати гарну традицію.

Денис Сергієнко: «Час, коли кожен бавиться у своїй пісочниці, минув»

Ціну на українське молоко визначає ринок. Кінцевий споживач за останній рік зубожів, у його гаманці порожньо. Втрачено ринки збуту в Криму, на Донбасі, в Росії. Експортні поставки до Південно-Східної Азії, яка могла б поглинути значну частину нашої молочної продукції, дуже мляві. Якщо немає передумов для росту ціни на молоко, то потрібно шукати резерви в собі. У цьому переконаний директор Консультаційного центру АВМ Денис Сергієнко. І навіть коли сьогодні обставини складаються так, що собівартість може перевищувати реалізаційну ціну, це не означає, що потрібно вирізати корів. Може, є сенс перекинути на тваринництво певні кошти з рослинництва. Бо втративши стадо сьогодні, завтра його не повернеш. А роки інвестицій у техніку й технології підуть у нікуди.

6 літрів – це дві повних трилітрових банки, або майже повне відро…

Вікторія Сова

Саме на стільки кожен середньостатистичний українець збільшив свою річну порцію молока. Таке зростання – перше за кілька останніх років. І сталося це не без зусиль АВМ. Яким чином до цього результату долучилася асоціація? Якими соціальними проектами та акціями? Які їх перші результати? Що в планах? Відповіді на всі ці запитання читайте нижче.

Голландський день молока в Україні

Ольга Зарицька

Його відзначили 17 вересня на Черкащині. Організаторами стали агроконсалтингова компанія «Дикун», посольство Королівства Нідерландів в Україні та Асоціація виробників молока України (АВМ). Організаційну підтримку також надали Міністерство аграрної політики та продовольства України й Міністерство економічних справ Нідерландів. Серед спонсорів ― MSD Animal Health, UNIFORM-AGRI, Lely East, «АгроІнМаш», «Норвет» та «Украгропостач».

Пошук

MilkUA.info
PigUA.info
Журнал «Прибуткове свинарство»