Рубрики

Архів

Ідеальний трав’яний силос

Включення в раціон дійних корів якісної зеленої маси, з досвіду багатьох учасників ринку, за певних умов може додати 3−4 літра до середньодобового надою. Втім розуміння такого кроку інколи викривлене. Йдеться про випадки, коли власник або керівник ферми, втрачаючи віру в ефективність загальнозмішаного раціону, при першій можливості намагаються додавати свіжоскошену зелену масу.

Насправді відповідь на питання доцільності її використання треба шукати в площині якості основних кормів. У цьому особисто переконувався вже багато разів. Надаючи технологічний супровід великим та малим фермам разом з фахівцями з годівлі, ми бачили, що причиною коливання та спадів продуктивності в більшості випадків були коливання якості та гігієни складових загальнозмішаного раціону, і це відбувалось навіть частіше, ніж через помилки у приготуванні кормосуміші механізаторами.

Солодка люцерна в рулоні

У кінці квітня чи на початку травня кормові трави будуть скошені, прив’ялені, звалковані та… І тут виникне питання про оптимальний метод підбору й заготівлі. Вам потрібно буде зробити вибір на користь одного зі способів:

Кормозаготівельний комбайн з вантажівками та траншеєю

Це найпродуктивніший метод і водночас — найзатратніший. Порівняно з причепом-підбирачем він потребує в 2−2,5 разу більше палива на тонну заготовлюваної маси та більше техніки й працівників. Підбір валків значно скорочує робочий ресурс комбайна через близькість до землі порівняно з заготівлею кукурудзи. Пересипання корму на вантажівки супроводжується втратами на полі.

Біохімічна діагностика порушень обміну речовин у корів в післяотільний період

Особливості біохімічних процесів у лактуючих і нелактуючих корів

Велика рогата худоба, на відміну від моногастричних тварин, має низку фізіологічних і біохімічних особливостей. Вони дають змогу перетравлювати значну кількість клітковини та забезпечувати свою життєдіяльність і продуктивність за рахунок грубих кормів. Водночас, спрямована селекційна робота призвела до високих показників продуктивності, а відтак — до обмінних порушень. В основі цього лежать біохімічні процеси, на яких варто зупинитися окремо.

Висока молочна продуктивність — біомаркер здоров’я

Молочних корів часто вважають метаболічними суператлетами, які мусять багато працювати і докладати величезних зусиль, щоб досягти високої продуктивності. Чи так це насправді?

Молозиво — це більше, ніж імуноглобуліни. Що упускаємо?

Молозиво (перше доїння) важливе для забезпечення новонародженого теляти імуноглобулінами або антитілами як джерелами захисту від хвороб. Випоювання чотирьох літрів чистого молозива з низьким вмістом бактерій одразу після народження є ключем до успіху. Однак чи не упускаємо ми інші переваги годівлі телят у перші дні їхнього життя молозивом і «транзитним» молоком (до шостого доїння)?

Довжина нарізки і фізична ефективність

ка правильна довжина нарізки грубих кормів і як мають розподілятися фракції загальнозмішаного раціону на пенсильванських ситах? Рекомендації щодо розміру часток суттєво змінилися за останні роки, оскільки дослідники краще зрозуміли, як це впливає на час споживання корму і румінацію. Відповісти на запитання щодо оптимального розподілу часток в раціоні допоможуть основні принципи, про які розповідає Рік Грант, президент Сільськогосподарського науково-дослідного інституту ім. Вільяма Г. Майнера (США).

Раціон і комфорт

Фахівці з годівлі роблять правильно, коли основну увагу зосереджують на балансуванні раціону. Проте найкращі з них розуміють, що менеджмент стада та комфорт тварин можуть посприяти засвоєнню або знівелювати поживні якості раціону. Для того, щоб корова оптимально конвертувала корм в молоко, потрібне належне фізичне та соціальне середовище. Про ключові складові комфорту і їх оцінку розповідає Рік Грант, президент Сільськогосподарського науково-дослідного інституту ім. Вільяма М. Майнера.

Норми годівлі телят: що нового?

Насамперед автори визначили потреби телят у поживних речовинах для підтримання життєдіяльності й виявили, що вони практично не відрізняються від потреб у попередньому виданні. В оновлених рекомендаціях вони вищі для телят в умовах холодового і теплового стресу. Для голштинської і джерсейської порід потреби в поживних речовинах було встановлено однакові з поправкою на масу тіла, оскільки не було достатньо результатів досліджень із розробки окремих рівнянь для різних порід.

Нові рекомендації з годівлі молочної худоби

У попередньому номері журналу ви ознайомилися з першою частиною оновлених рекомендацій з годівлі молочних корів США — Dairy NRC 2021/NASEM 2021/Dairy v.8. 

Чому ця корова стоїть?

Корови не можуть відпочивати стоячи, як, приміром, коні. Потреба тварини лежати до пів доби пояснюється її анатомією і фізіологією молочної залози. Тому корова, яка не відпочиває, мусить завжди привертати увагу.

Пошук

MilkUA.info
PigUA.info
Журнал «Прибуткове свинарство»