Рубрики

Архів

Генетичні рішення і майбутнє стада

Генетичні рішення, які ухвалюються сьогодні, є визначальними для вашого стада. Щоправда результат можна побачити не менш ніж через три роки. Та чи варто нехтувати вибором селекційної стратегії? Робота із генетикою важлива за умови, що ви зробили усвідомлений вибір критеріїв та дотримуєтесь вимог з підбору генетичної продукції відповідно до генетичного плану. Затверджений генетичний план повинен працювати щонайменше 3−5 років, щоб побачити очікувані зміни в стаді.

Успіху доб’ється той, хто працює

Успіх бізнесу значною мірою залежить від особи керівника.

У пошуках золотої середини

Про ТОВ «Агрофірма ім. Шевченка» Чернігівської області ми згадували в попередньому номері журналу. Це одне з найкращих молочних підприємств України, яке в серпні приймало гостей в рамках Національних днів ферми — 2021. Учасники заходу на власні очі побачили, як ефективно працювати й отримувати 32 кг молока екстраґатунку від корови на день. Хто не мав змоги відвідати захід, дізнайтеся про секрети успіху агрофірми зі статті.

Молочна революція у Великих Кринках та Веселій Долині. Про досвід роботи ТОВ «Промінь–Лан» та ТОВ «Агрофірма “Соняшник”» (Полтавська обл.)

Цьогорічний сезон Національних днів ферми стартував на Полтавщині. Молочарів з усієї України приймали ТОВ «Промінь–Лан» та ТОВ «Агрофірма “Соняшник”», що є аграрними підрозділами компанії «Хімопол». Їм було чим вразити гостей: річний надій на фуражну корову — понад 9 т при дворазовому доїнні у молокопровід, добове виробництво молока — 16 т екстраґатунком (КСК — до 120 тис./мл і бакзабрудненість — до 50 тис./мл), відтворення і вирощування ремонтного молодняка, бездоганна організація роботи і лад на фермі. Як цього вдалося досягти, розповідають радник з економічних питань СП «Хімопол» Геннадій Іванович Мошинський, директор підприємств Олександр Володимирович Яресько та головний зоотехнік Юлія Володимирівна Жежа. — Яку дату можна вважати початком вашої молочної історії? Геннадій Мошинський: Спеціалізуючись на виробництві технічного вуглецю, компанія «Хімопол» у 2005 році придбала агрофірму «Соняшник», а в 2007-му — підприємство «Промінь–Лан», щоб обробляти землю (разом 4 тис. га) і займатись рослинництвом. Худобу на той час у господарствах також тримали — 120 і 600 голів, відповідно. Доїли 3,9–4 т молока на рік на корову. Це були стандартні пострадянські ферми з прив’язним утриманням і типовою колгоспною організацією роботи. Кілька років ми нічого на фермах не міняли, бо були зосереджені на рослинництві. 2010-й можна вважати початком відліку нашої молочної історії, бо саме тоді постало питання, що робити з худобою. Якщо вже тварини є, то ними треба займатись і щось від них отримувати, — або позбуватись. Проаналізувавши ситуацію, досвід далеких і близьких сусідів, власник ухвалив рішення розвивати молочну справу: молоко має приносити прибуток, а Україна має бути з молоком.

Андрій Остапчук: «Доля визначає наше місце проживання, і саме в цих умовах треба жити і працювати так, щоб залишити за собою гарний слід»

Ще в радянську добу актори-коміки Штепсель і Тарапунька в’їдливо жартували: «Якщо хочете побачити край світу, тоді вам у Правутини» (певно маючи на увазі Малий і Великий Правутин, що на Хмельниччині). Як сьогодні виглядає Малий Правутин? Зовсім не по-крайсвітівськи, як і інші села, що утворюють Берездівську ОТГ. Нова дорога, свіжовідремонтовані дитячі садочки, школи й адміністративні будівлі, по-європейськи впорядковані прилеглі до них ділянки, ошатні узбіччя. Кінцевий пункт нашого призначення — молочна ферма СФГ «Світанок». Про розбудову молочної справи і роль ферми у розвитку села розповідає керівник господарства Андрій Остапчук. 

Ферма як спосіб життя. Інтерв’ю з Ольгою Полозовою, директором ТОВ «Красногірське» (Черкаська обл.)

Пам’ятаєте, як у класика: «У всякого своя доля І свій шлях широкий: Той мурує, той...»? Далі не цитуватиму, то не наша історія, бо в цій рубриці ми розповідаємо про тих, хто мурує. Мурує родинний чи корпоративний молочний бізнес, а заразом і національну молочну галузь. Різними дорогами приходять до ферми наші герої, щоб із головою поринути в молочний вир. Сьогодні наш співрозмовник — Ольга Полозова, директор ТОВ «Красногірське» в Черкаській області. Ще рік тому вона успішно займалась ювелірною справою, не підозрюючи, наскільки кардинально змінить її життя карантин. З появою Ольги Ігорівни на фермі у квітні 2020-го почалась епоха трансформацій. Як результат, менш ніж за рік добовий надій на корову зріс удвічі — з 14 до 28 кг молока, а поставка сировини на переробку — з тонни до шести (екстраґатунком!). Як відбувається розбудова і як молочна ферма стала сенсом життя, про роботу команди і плани, дізнайтеся з перших вуст.

«Похід в молоко». Інтерв’ю з Віталієм Орловським, директором ТОВ «Плосківське» (Київська обл.)

«Наша нинішня мета — сучасний комплекс на 900 корів. Що буде після того, як побудуємось? То буде нова історія», — ділиться Віталій Орловський, директор ТОВ «Плосківське».

Перспективи українських крафтових сирів

16 листопада на презентацію литовсько-української асоціації «Осередок сировара» в Київ приїхали виробники крафтових сирів із різних регіонів України. Засновниця і власниця творчої гастромайстерні «Коза Чка» Тетяна Дядечко виступила одним з ініціаторів об’єднання.

Асоціацію сироварів презентували в Посольстві Литви в Україні

16 листопада виробники крафтових сирів зібралися в Посольстві Литовської Республіки в Україні, щоб обговорити цілі та плани новоствореної литовсько-української асоціації «Осередок сировара». Її основна мета — розвиток сільської місцевості завдяки ремісничому виробництву.

Гра в одні ворота

Щасливі села, де працюють господарники, які дбають про громаду. До таких належить Денихівка, що в Тетіївському районі Київської області, бо тут народився й живе Олег Балагура, керівник ДП ДГ «Шевченківське». Господарство функціонує з 1927 року і сьогодні дає роботу 200 працівникам. До його складу входять чотири відділки — Денихівський, Дородківський, П’ятигірський та Одайпільський. Команда журналу «Молоко і ферма» відвідала молочну ферму в П’ятигорах, щоб з’ясувати, як розвивається молочний напрям.

Пошук

MilkUA.info
PigUA.info
Журнал «Прибуткове свинарство»