Рубрики

Архів

Один крок від технології, три — від прибутку

Володимир Хвостов, директор ТОВ «Торговий дім «Долінскоє», про особливості ведення молочного бізнесу на півдні України

Його шлях у бізнес, і молочний зокрема, дуже схожий на шлях багатьох дітей перебудови. Змінювалися часи та моральні підвалини, молоді люди вже зі студентської лави починали займатися підприємництвом. Згодом у його бізнесі з’явилося молоко, хоча спершу це було не виробництво і навіть не переробка. Просто сире молоко скуповували або обмінювали на нафтопродукти. Здавали його на переробку як давальницьку сировину, за це отримували сир, масло або інше, що користувалося попитом, продавали. Вже потім почав розуміти, що купівля-продаж без власного виробництва не має майбутнього і що, власне, виробництво і є обов’язковою умовою розвитку і процвітання. Брак спеціальної освіти не завадив розбудові власного сільськогосподарського бізнесу – вирощування зернових та виробництва молока. Завзяття, харизма, організаторські здібності, до певної міри авантюризм і велике прагнення досягнути мети зробили свою справу. «Ми оточили себе спеціалістами: агрономами, технологами, які розумілися на виробництві. Ми росли разом із ними і вони також змінювалися – ми всі відходили від совдепії, вибирали для себе найбільш перспективні напрями розвитку виробництва. Ми розуміли, що то має бути бізнес, який дає найкращі результати і максимальний прибуток. Звичайно, передовсім ми дотримувалися технології і сівозміни», – наголосив Володимир Вікторович.

Євгенія Уваркіна: «Коли ми об’єднуємося, ми стаємо тією силою, з якою потрібно рахуватися»

Кажуть, що бізнес, та ще й сільськогосподарський, — справа не жіноча...

Жінка і бізнес — це речі цілком поєднувані. Доведено на власному досвіді. Головне, щоб поруч був справжній чоловік, який сприйматиме тебе і як жінку, і як керівника.

Як на мене, щодо ведення бізнесу чоловіки і жінки не відрізняються. Розрізняти треба не за статтю, а за талантом організувати справу та керувати людьми. Це і є те, що справді важливо.

Вадим Чагаровський: «Слід навчитися дотримуватися правил»

Вадим Чагаровський, голова Ради директорів Спілки молочних підприємств України.

Чагаровський Вадим Петрович — випускник Одеського технологічного інституту харчової промисловості ім. М.В. Ломоносова, кандидат технічних наук.

З 1986 по 1992 р. працював доцентом кафедри технології молока та сушіння харчових продуктів Одеського технологічного інституту харчової промисловості. У 1992 р. був призначений заступником директора з виробництва і сировини українсько-італійського спільного підприємства «Одиталат».

Працював директором Балтського молочноконсервного комбінату дитячих продуктів, технічним директором «Пармалат Україна». З 1998 р. керував молокозаводом «Галактон».

У 2006 р. очолив будівництво Білоцерківського молокопереробного комбінату. Зараз Вадим Петрович є віце-президентом Керуючої компанії «Терра Фуд». З 2010 р. — член наглядової ради.

З 2004 р. — голова Ради директорів Спілки молочних підприємств України. Нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, дипломом «Людина року — 2002» у номінації «Менеджер року», Почесною грамотою Верховної Ради України за особливі заслуги. Має звання «Заслужений працівник промисловості України».

Про справи державні

Сергій Биков, заступник міністра аграрної політики України про перспективи розвитку молочної галузі в Україні

Биков Сергій Вікторович — випускник Харківського зооветеринарного інституту (1984 ріку) та Дніпропетровського регіонального інституту державного управління (2002 рік). Трудовий шлях розпочав старшим ветеринарним лікарем радгоспу-комбінату «Вуглегірський» (Донецька область). Обіймав керівні посади в сільськогосподарських підприємствах та органах місцевого самоврядування в Івано-Франківській, Луганській та Донецькій областях. Із квітня 2006-го до травня 2010-го — директор, генеральний директор, голова правління ТОВ «Українська молочна компанія» (Київська область) — найбільшого молочного комплексу в Україні. З травня 2010-го — заступник міністра аграрної політики України.

Ельман Оруджов: «Ми готові до конкуренції зі світовими лідерами виробництва молока»

Оруджов Ельман Гасанович, експерт, консультант з молочного скотарства

milkua: Ельман Гасанович, усе своє свідоме життя Ви присвятили галузі молочного скотарства. Скажіть, чому Ви обрали саме молочне скотарство?

Ви знаєте, не лише свідоме, а, мабуть, і несвідоме життя. Адже народився я в сім’ї колгоспників: мати працювали дояркою, а батько — трактористом в одному із племінних господарств на той час Радянської Грузії. Сім’я була багатодітна, і ми починали працювати змалечку. Я не був винятком і з дитинства ходив з матір’ю на ферму, де допомагав їй роздавати корм худобі та доглядати за телятами, а влітку сам випасав худобу. Робота в тваринництві була дуже важкою, безперервною, і завжди хотілось щось зробити, аби полегшити працю матері.

З дитинства мріяв стати агрономом, адже на відміну від тваринництва, в рослинництві взимку можна перепочити. Після завершення школи поїхав шукати щастя на Україну, тут дядько працював ветеринарним лікарем в одному з господарств Харківської області. Так я і потрапив до Харкова. Відверто кажучи, їхав поступати на агронома, але ми помилились адресою вузу і потрапили до Харківської ветеринарної академії. Це був знак зверху, я вирішив не перечити долі і вступив до вузу.

Пошук

MilkUA.info
PigUA.info
Журнал «Прибуткове свинарство»