Кормозаготівля: країни різні — проблеми однакові
Британський експерт із силосування Дейв Девіс вважається одним із найкращих фахівців у цій галузі. Понад тридцять років він досліджує всі аспекти силосування, зокрема різні кормові культури, силосні добавки, вплив силосу на ефективність роботи рубця та продуктивність корів. Дейв Девіс працює на теренах Великобританії та за її межами, нерідко відвідує українські ферми. Ми поцікавилися в експерта про тенденції кормозаготівлі в Британії, і не тільки.
На крок ближче до безпечного і якісного продукту
8 грудня відбулося офіційне відкриття лабораторії з контролю якості молока. Вона розташовується в м. Умань Черкаської області. Лабораторію створено за кошти господарств — членів Асоціації виробників молока (АВМ) завдяки грантовій допомозі проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка аграрного і сільського розвитку».
Молочна Айова: секрети успіху
Для того, хто має хоча б загальне уявлення про світове сільське господарство, штат Айова більше асоціюється з вирощуванням кукурудзи (адже розміщується в самому центрі так званого кукурудзяного поясу США) і, відповідно, з виробництвом свинини, яловичини, курятини. Внесок штату в сукупний бідон країни трохи більше 2 млн. тонн виглядає не так вражаюче, як, приміром, Каліфорнії з її 18 млн. чи Вісконсіну з майже 14 млн. І все ж є річ, на яку варто звернути увагу і яка загалом притаманна молочній галузі США, — висока ефективність.
Індивідуальний підхід
Канадська генетика визнана в усьому світі. Десятки років канадці вдосконалювали голштинську породу, яка нині має високі продуктивні якості. Генетична компанія Semex — один із лідерів-постачальників генетичного матеріалу. Про діяльність компанії, інновації та досвід роботи на теренах України розповідають генеральний директор Пол Лармер та директор офіційного представництва ТОВ «Сімекс Альянс Україна» В’ячеслав Саулко.
Спеціалізація: вирощування молодняка
Спеціалізоване вирощування майбутніх корів від телички до нетелі на окремій фермі має цілу низку переваг: дозволяє скоротити затрати праці, забезпечити кращі умови та ретельніше відстежувати дотримання технології.
Бізнес роблять технології
Команда журналу «Молоко і ферма» завжди рада й готова відвідати навіть найвіддаленіші куточки України, якщо там виробляють молоко. Ми переконані, що будь-яка молочна ферма, яка діє і продовжує розвиватися в нинішніх умовах, варта уваги. Для цього номера досвід ведення молочного бізнесу шукали, рухаючись із заходу на схід — зі Львівської й аж до Харківської області, де в Куп’янському районі, в селі Курилівка, знайомилися з молочним комплексом СТОВ «Надія». Господарство різнопланове, однак молочне скотарство — один з основних напрямків діяльності. За результатами 2016 року, 40% доходу отримали від виробництва молока.
20 кг сухої речовини — це 24 чи 35 кг молока?
Часто рішення проблеми зовсім близько, але ми його не помічаємо. Більше того, ми його навіть можемо знати, однак воно настільки очевидне, що не надаємо йому значення. Те ж саме стосується молочної продуктивності корів. Відповідь на питання «як збільшити надої?» залежить від розуміння простих речей, які ви знаєте, та про які варто ще раз нагадати.
Підстилка з гною
Молочний комплекс, що належить ТОВ «Кищенці» (с. Добра Маньківського р-ну Черкаської обл.), — один з найінтригуючіших об’єктів на молочній мапі України. Господарство вже багато років очолює голландець Кейс Хузінга. Для розвитку молочного напрямку наймає іноземців. Спочатку аграрії мало не з усієї країни приїздили в Добру дивитись, як у реконструйованих корівниках на похилій підлозі з глибокою підстилкою тримають корів і доять у власноруч спроектованій залі. Згодом цю ж само систему перенесли в новозбудоване приміщення, з’явилося нове доїльне обладнання, сучасний телятник (0–2 місяці), навіси для молодняка, силосні ями. Усе, що тут є, пройнято раціональністю і практичністю. В центрі уваги — комфорт і здоров’я тварин. Що далі?
Арифметика економії: подрібнення сіна та соломи — дорого чи вигідно?
По суті, молочний бізнес — це процес постійного перетворення кормів у молоко. На жаль, принцип «щоб корова менше їла та більше давала молока, її треба менше годувати й більше доїти» не працює. Тому кожен фермер задається питанням: як кошти, вкладені в корми, максимально перетворити на молоко? Тобто як покращити конверсію корму? Пошукаймо відповідь разом.
Для отримання максимального ефекту треба діяти у двох напрямках: збільшення продуктивності та мінімізація втрат.
В унісон з коровами
ПП «Агроекологія», що в Полтавській області, незважаючи на досягнення агрохімічної науки, вже понад тридцять років застосовує виключно технології органічного виробництва, зокрема й у молочному скотарстві. Один із молочних відділків — молочнотоварний комплекс у селі Покровське — сертифікований як виробник органічного молока. Тут прагнуть отримувати не високі надої, а якісну та здорову сировину, і при цьому зберегти здоров’я корів.