Розвиток замість латання дірок
Нещодавнє опитування молочних ферм штату Вісконсін, де доять більше 13,5 тис. кг молока на корову, показало, що не високий вміст концентратів у раціоні, а якість грубого корму визначає рівень виробництва молока. Цю думку поділяють у ПСП «Пісківське», що на Чернігівщині, бо на практиці переконались: якісний грубий корм — основа високої продуктивності й рентабельності молочної ферми. Про місце люцернового і кукурудзяного силосу в годівлі худоби, технологію заготівлі та цікаві бізнес-підходи до молочного виробництва ми й хочемо розповісти читачам.
Копійка копійку заробляє
Нині при згадці про Донецьку область виникають тривожні відчуття. Те ж саме було й з нами, коли вирушили в десятигодинну подорож до ТОВ «Нова нива», що в с. Новокраснівка Нікольського р-ну. Тривогу переборювала цікавість: нещодавно в господарстві запустили дві станції добровільного доїння виробництва DeLaval, і, звісно, нам хотілося побачити все на власні очі. «Нова нива» — третя діюча молочна ферма в Україні, яка використовує роботів-доярів.
Молочна математика
Що скажете на таке: математика керує молочною фермою? Королева наук дає можливість побачити, який вигляд бізнес має на папері. Завдяки математичним діям фізичні предмети і явища перетворюються на цифри. Для власника бізнесу вони мають першочергове значення. Рахунок має вестись за поточними ринковими показниками, і тоді ви матимете чітке розуміння того, де перебуваєте й куди рухатись. Асоціація виробників молока (АВМ) вже більше двох років закликає українських молочарів не тільки рахувати, а й робити порівняльний економічний аналіз — БЕНЧМАРКІНГ. Більше про це дізнаєтесь із розмови з провідним економістом КЦ АВМ Денисом Сергієнком. А про те, чи додає бенчмаркінг грошей у гаманці, скажуть виробники молока.
Заготівля без помилок
Резерви для покращення якості кукурудзяного силосу завжди є. Головне, щоб керівник та працівники, залучені до заготівлі, знали, в якій площині вони можуть критися. Практичні поради, якими ми поділимося в цій статті, допоможуть проаналізувати свій і чужий досвід та помилки, щоб заготовити якісний грубий корм цього збирального сезону.
Корівник щасливих корів
Саме так називають корівник у «Новій ниві», де тварини самі планують свій день: коли доїтись, коли їсти, коли відпочивати, коли боки почесати. Комфорт тварини — ключове слово для засновника господарства Леоніда Мінаєва з того моменту, як він почав займатися молочним скотарством. Ще в 1993-му він уперше почув про систему добровільного доїння, а встановити роботів-доярів на власній фермі вдалося лише цьогоріч — через 24 роки. Здійснювати мрії ніколи не пізно.
Третя сила
У відносинах між виробниками сировини та її переробниками завжди присутній конфлікт інтересів. Інколи його вдається приборкувати в партнерському діалозі, інколи в гарячій суперечці. Час від часу то одна, то друга сторона ступають на стежку війни. Від цього лихоманить увесь ринок. У багатьох країнах для підтримки балансу слугує третя сила — кооперативи. В Україні вона тільки зароджується. Про те, як відбувається становлення, розповідає Олена Іванівна Жупінас, керівник проекту АВМ «Гуртовий збут молока».
Аналіз корму: приховані можливості
У квітневому номері журналу «Молоко і ферма» (№ 2/2017) ми вже розповідали про інтерпретацію результатів аналізу грубих кормів і можливості використання такої інформації для ефективного менеджменту годівлі та заготівлі фуражу. Американським досвідом роботи поділився засновник і президент лабораторії Cumberland Valley Analytical Serviсes (CVAS) Ральф Вард під час Х Міжнародного молочного конгресу. Зокрема йшлося про вміст сухої речовини, НДК та її перетравність. Цього разу в центрі уваги ще один показник поживності, крохмаль, і те, як його можна використати для оцінки заготівлі кукурудзяного силосу.
Селекційна робота — це назавжди
На Національному дні ферми під час параду голштинських корів можна було побачити найкращих представниць молочного поголів’я ПАТ «Племзавод „Стєпной“». Директор компанії «Генетика і селекція» Володимир Фичак на прикладі конкретного господарства пояснює, для чого потрібно поліпшувати генетику в стаді і яких результатів завдяки цьому можна досягти.
Цукор і молоко — дуже поєднувані речі при правильному підході до справи
Агрофірма ім. Довженка, що на Полтавщині, є структурним підрозділом агропромхолдингу «Астарта—Київ» — лідера з виробництва цукру в Україні. За підсумками 2016-го, компанія встановила абсолютний рекорд за всю історію своєї діяльності — 505 тис. тонн цукру. Виробництво молока в агрофірмах холдингу зросло до 106 тис. тонн. Про поєднуваність цукрового й молочного бізнесу, а також нову модель організації виробництва тваринницької продукції, що може стати зразком для інших молочних ферм, нам розповів генеральний директор ТОВ «Агрофірма ім. Довженка» Віктор Миколайович Скочко.
Роботи-дояри: успішний «тест-драйв»
У грудні 2012 року на молочному комплексі ТДВ «Терезине», що у Вільній Тарасівці Київської області, запрацювали перші в Україні роботи-дояри. Тоді журналісти «Молока і ферми» разом з іншими їздили подивитися на диво-машини. З того часу минуло п’ять років, і ми знову побували в господарстві, щоб дізнатись, як на практиці показала себе система добровільного доїння корів.